Povezivanje visokih učilišta s poslovnom zajednicom te povećanje kvalitete Erasmus+ stručne prakse

Split, 25. listopad 2018. – U organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU), u suradnji s austrijskom, rumunjskom i slovenskom nacionalnom agencijom za provedbu Erasmus+ programa, završen je u Splitu seminar Connecting Higher Education Institutions and Business Community: Increasing the Quality of Erasmus+ Traineeships” sa svrhom povezivanja visokih učilišta s poslovnom zajednicom te povećanja kvalitete Erasmus+ stručne prakse. Seminar, na kojem je sudjelovalo sedamdesetak sudionika iz dvadesetak europskih zemalja, otvorila je 23. listopada pomoćnica ravnateljice Agencije za mobilnost i programe Europske unije Ljubica Petrović Baronica.

 

Povezivanje visokih učilišta s poslovnom zajednicom te povećanje kvalitete Erasmus+ stručne prakse - Slika 1

 

Stručna praksa važan je korak u prijelazu između obrazovanja i profesionalne karijere koji studentima olakšava i omogućuje postupni prelazak na tržište rada. Upravo je zato jedan od ciljeva seminara bio osigurati kvalitetu Erasmus+ stručne prakse uz predavanja i radionice međunarodnih stručnjaka. Predstavnici visokih učilišta dobili su relevantne informacije o stručnoj praksi na europskoj razini te postojećim mjerama koje su potrebne za unapređivanje njezine kvalitete. Uz to, doznali su kako poboljšati vezu između obrazovanog i poslovnog sektora, kako zadovoljiti potrebe studenata, ali i poslovnog svijeta te kako osigurati dobru podršku i mentorstvo za studente. Također, sudionici su upoznati s primjerima dobre prakse, a kroz praktične vježbe imali su priliku naučiti kako prepoznati kompetencije stečene kroz različita međunarodna iskustva.

 

Povezivanje visokih učilišta s poslovnom zajednicom te povećanje kvalitete Erasmus+ stručne prakse - Slika 2

 

Prvog je dana seminara predstavnica Europske komisije Elena Tegovska održala prezentaciju na temu studentske stručne prakse unutar konteksta Europske unije. Fokus prezentacije bio je na postojećim okvirima stručne prakse u Europi, kao i na akcijama potrebnim za unapređivanje njezine kvalitete. Provedbu europskih inicijativa „EuroStudent“ te „Pilot European Graduate“, kao i „HEInnovate“ na nacionalnoj razini predstavila je Marina Crnčić Sokol, načelnica Odjela za strategiju i razvoj visokog obrazovanja u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, a ujedno i koordinatorica spomenutih projekata.

 

Završnu prezentaciju prvoga dana održao je Vlatko Cvrtila, dekan Veleučilišta VERN' te predsjednik Vijeća veleučilišta i visokih škola, a tema njegove prezentacije bila je usklađenost sustava visokog obrazovanja s potrebama tržišta rada.

 

Drugi dan seminara, 24. listopada, otvorila je austrijska nacionalna stručnjakinja za Europsko područje visokog obrazovanja te savjetnica za implementaciju Bolonjskog procesa Gabriele Abermann prezentacijom o faktorima koji utječu na stručnu praksu u inozemstvu imajući na umu potrebe svih dionika, studenata, ali i poslovnog svijeta. Primjere dobre suradnje poslovnog svijeta s Erasmus+ stručnom praksom predstavio je Sebastian Tocar, financijski administrator Odjela međunarodnih odnosa na Alexandru Ioan Cuza Univeristy Iasi, koji je ujedno i odgovoran za Erasmus+ stručnu praksu, dok je ulogu centra za karijere u izgradnji veza s poslovnim sektorom predstavila Mojca Slana sa Sveučilišta u Mariboru.

 

U drugom dijelu dana sudionici su na radionicama među ostalim učili o mjerama potrebnim za osiguravanje kvalitete stručne prakse u inozemstvu kako bi se ispunile potrebe studenata i poslodavaca u razvoju vještina zapošljavanja. Uz to, naučili su kako osigurati adekvatno mentorstvo te relevantne ishode učenja tijekom Erasmus stručne prakse u inozemstvu.

 

Mislav Balković, dekan Visokog učilišta Algebra, vodio je radionicu s ciljem upoznavanja sudionika s glavnim preprekama u povezivanju institucija visokog obrazovanja s poslovnim sektorom te prepoznavanja potencijalnog rješenja za identificirane probleme. Istodobno je Božidar Grigić, koordinator iz Odjela za visoko obrazovanje slovenske nacionalne agencije za provedbu programa Erasmus+, održao edukativnu radionicu gdje je podučio sudionike o skrivenim kompetencijama razvijenim kroz različita međunarodna iskustva.

 

Zadnji dan seminara, 25. listopada, naglasak je bio na sažimanju svih najbitnijih elemenata provedenih radionica. Također, sudionici su u sklopu formata Knowledge Café imali priliku za otvorenu diskusiju gdje su mogli podijeliti svoja iskustva i znanja o izazovima i preprekama u razvoju i provođenju (visoko) kvalitetne stručne prakse, kao i priliku za umrežavanje i suradnju.

 

 

 

 

datum objave: 25.10.2018.